Z tym radarem można widzieć przez ściany. Niezwykła technologia prosto z Izraela

Przedstawiciele Camero-Tech zaprezentowali urządzenie wykorzystujące radar, dzięki któremu żołnierze mogą widzieć przez ściany.
Z tym radarem można widzieć przez ściany. Niezwykła technologia prosto z Izraela

Model ten nazywa się Xaver 1000 i jest technologią pochodzącą z Izraela. Został po raz pierwszy zaprezentowany na targach przemysłu zbrojeniowego Eurosatory 2022, które odbyły się w Paryżu w połowie tego miesiąca. Do obsługi urządzenia wystarczy jedna osoba, ponieważ całość ma być stosunkowo intuicyjna. Istnieje też możliwość przesyłania danych, które trafiają do centrali za pośrednictwem sieci WiFi.

Przełomowa technologia z potencjałem militarnym i nie tylko

Dzięki Xaver 1000 wojskowi mają zyskać przydatne narzędzie przewidziane dla operacji taktycznych. Da się z jego użyciem wykrywać obecność ludzi w pomieszczeniach, dokładną liczbę osób oraz ich odległość od urządzenia, wysokość i orientację celu, a także ogólny układ przestrzeni. Oczywiście zastosowania na tym się nie kończą, ponieważ w grę wchodzi też przydatność w zakresie akcji poszukiwawczych i ratowniczych, umożliwiając na przykład wykrywanie ofiar katastrof budowlanych.

Zasięg takiego rozwiązania jest co najmniej imponujący. Przedstawiciele Camero-Tech przekonują, że urządzenie jest w stanie przeniknąć przez większość typowych ścian i materiałów, wliczając w to beton. W ten sposób możliwe jest obserwowanie otoczenia w promieniu nieco ponad 40 metrów. Wykorzystywany jest w tym celu impulsowy, ultraszerokopasmowy radar. Niestety, szczegóły w tej sprawie są niedostępne – najprawdopodobniej producent nie zechce się nimi podzielić.

Ekran o rozdzielczości 10,1 cala i około 16-kilogramowa waga

To, co dzieje się w niedostępnym gołym okiem obszarze jest wyświetlane na mniej więcej dziesięciocalowym ekranie dotykowym, który pokazuje na tyle szczegółowy obraz sytuacji, iż da się nawet rozpoznać, czy widzimy dorosłych, dzieci czy na przykład psy. Poza tym możliwe jest określenie, czy obserwowane jednostki przebywają w pozycjach stojących, siedzących czy może leżących. Mając na uwadze fakt, że całość waży około 16 kilogramów, lista dostępnych opcji może robić wrażenie.

Z drugiej strony, nietrudno o wyobrażenie sobie scenariusza, w którym tego typu technologie przestają służyć temu, do czego zostały zaprojektowane. W sieci szybko pojawiły się komentarze, których autorzy wskazują na możliwość potencjalnej inwigilacji społeczeństwa. O ile więc możliwości, jakie zapewnia Xaver 1000 w kontekście militarnym bądź ratowniczym mogą imponować, tak nie sposób nie zwrócić uwagi na nieco bardziej negatywne aspekty.